Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. (por. KKK 1213)
Rodzice osobiście zgłaszają się do Kancelarii parafialnej i ustalają termin chrztu.
Wymagane dokumenty:
– akt urodzenia dziecka z USC – oryginał
– zaświadczenie o sakramentalnym związku małżeńskim (jeśli zostało zawarte poza parafią aktualnego zamieszkania)
W przypadkach, gdy rodzice dziecka mieszkają poza parafią chrztu, należy przedstawić w kancelarii parafialnej, pisemną zgodę Księdza Proboszcza na chrzest poza parafią zamieszkania.
KTO MOŻE BYĆ CHRZESTNYM?
Zgodnie z chrześcijańską tradycją, przyjmujący chrzest powinien mieć chrzestnego. Gdy chrzest przyjmuje osoba dorosła jego zadaniem jest w towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego. W przypadku chrztu dziecka ma on wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak, by prowadziło życie prawdziwie chrześcijańskie.
Chrzestnym nie może więc być każdy!
Kościół stawia osobom, które maja być chrzestnymi bardzo konkretne wymagania. Chrzestnym może być ten, kto:
Zgodnie z tymi normami nie można wybrać na chrzestnego osoby niepraktykującej, żyjącej w cywilnym związku małżeńskim lub konkubinacie (bez ślubu „kościelnego”), albo osoby jawnie występującej przeciwko prawdom wiary i moralności. Ma być to osoba, która żyje życiem prawdziwie chrześcijańskim: wierząca, praktykująca, uczestnicząca czynnie w życiu wspólnoty parafialnej.
Rodzice dziecka i chrzestni powinni przed chrztem dziecka pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty.
Osoby, które zostały poproszone o pełnienie zadania chrzestnego w innej parafii, powinny OSOBIŚCIE zgłosić się do własnej kancelarii parafialnej, aby uzyskać stosowne zaświadczenie.
Bierzmowanie nazywane jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Od ludzi dojrzałych wymaga się odpowiedzialności, w tym przypadku – świadomego i konsekwentnego praktykowania wiary. Młody człowiek, który chce otrzymać dary Ducha Świętego, pogłębiające więź z Bogiem i pomagające aktywniej żyć we wspólnocie Kościoła, musi przekonać innych, że jest osobą modlącą się, formującą sumienie i prowadzącą szczere życie sakramentalne (zwłaszcza poprzez regularną spowiedź i pełne uczestnictwo w Eucharystii).
Istnieje możliwość przyjęcia sakramentu bierzmowania przez osoby dorosłe. W tym przypadku należy skontaktować się z Księdzem Proboszczem i ustalić sposób przygotowania do przyjęcia tego sakramentu.
Własciwie: Uczestnictwo po raz pierwszy w pełny sposób w Sakramencie Eucharystii.
Uroczystość I Komunii świętej organizowana jest w drugą niedzielę maja o godz. 10.30.
W zakresie przygotowania do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej przypomina się o obowiązku przestrzegania w tym zakresie norm Synodu Archidiecezji Przemyskiej (statuty 273, 347 oraz Instrukcja z Aneksu 27).
Każda parafia Archidiecezji organizuje i prowadzi katechezę parafialną dla dzieci, aby ich przygotować do świadomego, pełnego i aktywnego uczestnictwa we Mszy świętej i owocnego korzystania z sakramentu pokuty. Pierwsza spowiedź i pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy św. winno mieć miejsce zasadniczo we własnej parafii, która jest po rodzinie podstawowym środowiskiem rozwoju wiary.
Chęć przystąpienia dziecka do I Komunii św. należy zgłosić ks. proboszczowi na początku roku szkolnego, najpóźniej podczas pierwszego spotkania formacyjnego we wrześniu.
Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty istnieje codziennie. W dni powszednie i w niedzielę spowiedź odbywa się przed Mszą św. Spowiedź jest możliwa także w każdy pierwszy piątek miesiąca (rozpoczyna się godzinę przed Mszą św.).
Dwa razy w roku, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu, organizowana jest spowiedź dla całej wspólnoty parafialnej. W tych przypadkach odbywa się ona zgodnie z ogłoszeniem.
Katechizm Kościoła Katolickiego pkt. 1420-1498.
Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 959-997.
Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu (KPK 1055,1).
Należy odpowiednio wcześnie zarezerwować dzień i godzinę ślubu. Niekiedy warto uczynić to nawet rok wcześniej. Około 3 miesiące przed zawarciem sakramentu małżeństwa należy umówić się z Księdzem proboszczem na spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej.
Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego:
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. (Jk 5,14-16)
Sakramentu tego nie udziela się jedynie konającym. Może go przyjąć osoba poważnie chora, osłabiona przez wiek lub udająca się na poważną operację.
Namaszczenia nie udziela się człowiekowi, który już umarł. Jeśli istnieje wątpliwość, czy chory zmarł naprawdę, może mu udzielić tego sakramentu warunkowo.
Sakrament ten można przyjąć wielokrotnie, np. wtedy, gdy jakaś osoba wiele razy popada w poważną chorobę.
Kto może przyjąć ten sakrament?
Jeżeli nastąpiła już śmierć biologiczna, sakramentu udzielać nie można. W tym przypadku pozostaje jedynie modlitwa za Zmarłego np. Koronka do Bożego Miłosierdzia. Chory nie powinien zwlekać z przyjęciem sakramentu namaszczenia do ostatniej chwili życia, w poczuciu chrześcijańskiej odpowiedzialności rodzina chorego powinna powiadomić księdza o potrzebie udzielenia tego sakramentu.
Kościół zachęca wszystkich cierpiących, chorych i umierających, aby świadomie łączyli się z męką i śmiercią Chrystusa i w ten sposób przysparzali dobra całemu ludowi Bożemu, przyczyniając się do jego zbawienia.
Przed przyjściem kapłana należy przygotować stolik przykryty białym obrusem, na którym stawia się zapalone świece, krzyż. Na tak przygotowanym stoliku kładzie kapłan Najświętszy Sakrament oraz oleje święte.
Najważniejszy udział w niesieniu ulgi choremu mają zawsze najbliżsi. To właśnie rodzina lub inni którzy podjęli się opieki nad chorym, mają obowiązek moralny w porę poprosić kapłana, aby przybył udzielić mu tego sakramentu.
W pierwszym rzędzie, o ile to konieczne, należy choremu wyjaśnić, że prosząc o sakrament wcale nie sugerujemy mu, iż jego życie już się kończy. Gdybyśmy zaś przeczuwali, iż faktycznie może to wkrótce nastąpić, tym bardziej z miłości do bliźniego i w imię wiary w prawdę o życiu wiecznym trzeba mu ułatwić przejście z tego świata na tamten ze spokojnym sumieniem. Oprócz serdecznej rozmowy nasza rola może wiązać się również z pomocą w zrobieniu rachunku sumienia. Czasami konieczne będzie także wspólne wzbudzenie żalu za grzechy.