Michalici

Orszak Trzech Króli – i to jakich…

27-01-2020

facebook twitter
Tego również jeszcze u nas tego nie było. Chociaż w Polsce zwyczaj organizowania orszaków ma już 12 lat, to my właśnie tego roku do niej dołączamy.

W Polsce i około 30 krajach orszaki przeszły w ponad 900 miejscowościach. Od kiedy możemy się cieszyć w dniu Objawienia Pańskiego dniem wolnym od pracy, jakość i sposób świętowania tego dnia bardzo się rozwija. Najbardziej charakterystycznym stało się dla tej uroczystości organizowanie barwnych, radosnych i rozśpiewanych Orszaków, które upamiętniają wydarzenie biblijne, które mówi o tym, że do nowonarodzonego Zbawiciela przybyli mędrcy ze wschodu, aby mu oddać pokłon jako Bogu, Człowiekowi i Królowi oraz złożyć u jego stóp drogocenne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Przez to wydarzenie Odwieczny Bóg, który przyjął ludzką naturę dla naszego zbawienia, objawił się całemu światu, również pogańskiemu.

Oglądnijcie teraz krótki film z wydarzenia, a potem, jeśli macie do nas cierpliwość, poczytajcie dalej i zakończcie oglądaniem zdjęć.

W naszej parafii pomysł zorganizowania i realizacja pomysłu były oddzielone niewielkim odstępem czasu. Pomysłodawczynią, koordynatorką, organizatorką jest nasza Zakrystianka – s. Ewa. Zapaliła swoim pomysłem i księży i wielu parafian, a skutek jest najlepiej widoczny na zdjęciach i filmie.

Pierwsza organizacja orszaku zaskoczyła wszystkich – jak na pierwszy raz orszak był bardzo okazały. Aż nie możemy się doczekać kolejnych edycji.

Wszystkie kobiety i dziewczynki, jeśli nie przebrały się za inne postaci, były „gwiazdeczkami” i szły za gwiazdą a przed królami, natomiast panowie i chłopcy z koronami na głowie kroczyli za trzema mędrcami: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem.

Duży wysiłek w przygotowania, oprócz Siostry Kościelnej, włożyła Pani Agnieszka, której dziękujemy za wszystkie prace krawieckie.

Magowie przynieśli do kościoła dary symbolizujące złoto, kadzidło i mirrę, które jednocześnie były darami eucharystycznymi: w dzbanuszkach było wino mszalne, w złotym cyborium Hostia i komunikanty, a trzeci niósł koszyk z kadzidłem i kredą do poświęcenia i zabrania do naszych domów.

Woreczki z kadzidłem i kredą przygotowały nasze Siostry Służebniczki, a ofiary, które wierni składali w zamian za pakieciki wyślą do Afryki na pomoc dla szpitala w którym pracują ich współsiostry.  Nasza uwaga tego dnia zwraca się ku działalności misyjnej Kościoła, gdyż to trzej królowie reprezentują wszystkie rejony i kultury świata, którym powinniśmy ogłosić radosną nowinę o Zbawicielu.

Po mszy świętej Królowie obdarowali wszystkich cukierkami, a od ministrantów każdy mógł poczęstować się wypiekami.

Dość już tego czytania i czas na zdjęcia. Dodam tylko, że nie jesteśmy wcale spóźnieni, bo nawet w Przemyślu dopiero w tym roku pierwszy raz zorganizowano Orszak.